Már a tó kialakítása során figyelembe kell vennünk néhány fontos szempontot a későbbi könnyebb fenntarthatóság, az egyensúlyi állapot megteremtése érdekében. Ezek a következők:
-
megfelelő méret - Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy minél nagyobb a tó annál kevesebb a munka annál könnyebb lesz később fenntartani. Legalább egy 10-20 m² felszínű tavat építsünk.
-
megfelelő mélység- megfelelő mélységű tó tervezése célravezető, ennél kisebb tavak vize hamar felmelegszik és tisztán tartása nehéz, Ideális, hogy ha legmélyebb része eléri a 80-100 cm-t, ebben a mélységben már biztonságban kitelelnek a halak, és a mélyebb vizet igénylő dekoratív növény a Nymphaea (tündérrózsa) is.
-
folyamatos vízcserélődés biztosítása - A folyamatos vízcserélődés az oxigén bevitel szempontjából fontos, egy egyszerű vízforgatóval nagyobb halszám esetén tavi szűrő beiktatásával könnyedén megoldhatjuk. Ezt kihasználva egy csobogót, kisebb vízesést, vagy patakot is építhetünk tavunkhoz. Nagy mennyiségű hínárnövényzet telepítése esetén a vízcsere akár el is hagyható.
-
árnyék egy napszakban –lényeges, hogy legyen olyan környező növényzet, vagy épület mely bizonyos napszakokban árnyékot biztosít a tónak a túlmelegedés ellen. Ebben egyébként a vízen úszó növények is segítenek.
-
megfelelő mennyiségű vízinövény legyen betelepítve- a vízinövények telepítése akkor ideális ha a tó 2/3-a növénnyel beültetett.
A tómeder kialakításának fontos szempontja a vízi és vízparti növények igényei. Ezek a növények természetes élőhelyükön különböző vízmélységben élnek, ezért a tómeder kialakításánál különböző mélységekben úgynevezett ültető padkákat teraszokat alakítsunk ki. Ezeket más néven ültetési zónáknak is szoktuk nevezni.
Minél több ültetési zónát alakítunk ki a tavunkban annál esztétikusabbá tehetjük, és ekkor fejtik legteljesebben víz szűrő hatásukat.