A vízinövény ültetési zónák |
A tómeder kialakításának fontos szempontja a vízi és vízparti növények igényei. Ezek a növények természetes élőhelyükön különböző vízmélységben élnek, ezért a tómeder kialakításánál különböző mélységekben úgynevezett ültető padkákat teraszokat alakítsunk ki. Ezeket más néven ültetési zónáknak is szoktuk nevezni.
-
0-5cm mélység A –zóna: mocsári növények
A legtöbb tavi növény ebbe a kategóriába tartozik ezért lényeges, hogy nagy területet padkát alakítsunk ki számukra. Sűrűn benövik a rendelkezésükre álló területet,(főleg a kúszó hajtásúak) megakadályozva az estleges bemosódásból származó szerves anyagokat beépítik megakadályozva vízbe jutását. Ezen kívül a mesterségesen kialakított tavak szélén kilátszó tófólia eltakarásában van még nagy szerepük.
-
10-20cm mélység B-zóna: sekélyvízinövények
Ők már valódi vízinövények sok szépen virágzó növény növény tartozik ide pl virágkáka. Szűrő szerepük már jelentős, gyökérzónájukban már számos lebontó szervezet él, amelyek a szerves anyagokat a növények számára felvehető tápelemekké alakítják. Ezeket a növények rögtön hasznosítják is.
-
20-40cm C-zóna: mélyebb vízinövények
Az ebben a vízmélységben élő növényeknek nagy levéltömegük nádasszerű megjelenést kölcsönöz ami nem véletlen több nádas alkotó növényfaj is ide tartozik. Mint a természetes tavaknál a nádasoknak itt is rendkívül jelentős a tisztító szerepük. Sűrű hajtásrendszerük megszűri összegyűjti a vízen lebegő szennyeződéseket, ezek itt is a gyökérzónába jutva az ott élő baktériumok segítségével a nádas számára azonnal felvehető tápanyagokká redukálódnak.
Üreges hajtásaik télen segítik a befagyott tó levegőzését ami a halaink szempontjából létszükséglet. Pl. gyékény, káka nyílfű, zebrakáka
-
60cm –150cm D-zóna: mélyvizi növények
ezek már igazán mélyvízi növények ezen a szinten gyökeresedik a közkedvelt tündérrózsa vagy más nevén tavirózsa. Nagy kerek leveleivel elborítja a vízfelszínt igy jelentősen árnyékolja ami szintén segít az algák féken tartásában. Ebbe a zónában élnek a hínárok. A hínárok szerepe kiemelkedő mivel tápanyagaikat teljes egészében a vízből veszik fel, megakadályozva a nem kívánatos algák elszaporodását, plusz még oxigént is termelnek.
-
Úszónövények csoportja E- zóna
A víz felszínén úszva árnyékolják a vizet, és tápanyagaikat a hínárokhoz hasonlóan a vízből szerzik.
A növények mellet fontos az egyéb vízi élőlények jelenléte is, mert általuk kialakul az önszabályozó egyensúly a tóban és ezzel könnyebbé válik a fenntartás.